Casa de Cultură

Marele Balerin Gelu Barbu a trecut n eternitate

n data de 17 februarie, a ncetat din viaţă la vrsta de 83 de ani, marele balerin lugojean Gelu Barbu, Cetăţean de Onoare al Lugojului.

Balerinul şi coregraful Gelu Barbu s-a născut la 14 aprilie 1932 la Lugoj, fiind nepotul lui Hazi Barbu şi fiul celebrului compozitor Filaret Barbu. A nceput Liceul Coriolan Brediceanu la Lugoj şi, ulterior, şi-a definitivat studiile liceale la Liceul Sfntul Sava din Bucureşti, unde şi ia bacalaureatul.

Primii paşi n pregătirea viitoarei cariere de balerin i face la Lugoj, iar la Bucureşti studiază balet clasic, dans modern şi dans ritmic. n 1949 este angajat de Oleg Danovski n corpul de balet al operei din Bucureşti.

n 1951 primeşte o bursă de stat pentru studii de specialitate la şcoala de coregrafie din Leningrad. Primeşte prima diplomă de stat n 1955. n perioada 1955 1961 este prim balerin al Operei Romne din Bucureşti.

Anul 1961 reprezintă o cotitură n viaţa balerinului: pleacă din Romnia n exil şi dansează ca prim balerin la operele din Ţările Scandinave, Germania, Operele din Nrnberg şi Mnchen, televiziunea germană Bavaria.

Las Palmas şi Gran Canaria devin pentru artist a doua patrie. n 1966 se stabileşte n Insulele Canare unde creează o şcoală de balet. Fondează n 1966 baletul Las Palmas, n care formează aproximativ 250 de coregrafi pnă n 2001.

A fost laureat al concursurilor internaţionale de balet din Varşovia 1955, Moscova 1956. n 1964 este decorat de Regele Olav V al Norvegiei cu Medalia Constituţiei. n 1994 Regele Juan Carlos al Spaniei l onorează cu Titlul de Fiu Adoptiv (Cetăţean de Onoare) al Las Palmasului. Este omagiat n 1994 n Romnia (Lugoj, Opera din Timişoara şi din Bucureşti) pentru cei 45 de ani de activitate artistică.

A fost preşedintele Asociaţiei Profesorilor de Dans din Canaria, Directorul Stagiului Internaţional de Dans din Las Palmas, Directorul Stagiului Internaţional de Dans din Lisabona (a XIV-a ediţie). n 1991 a fost invitat cu compania sa la Festivalul Enescu, la Lugoj şi la Opera din Timişoara. n 1994 a fost invitat la Opera din Bucureşti, Opera din Timişoara şi Lugoj.

Pentru faima pe care a dus-o Municipiului Lugoj n lume, n anul 2000 Maestrul Gelu Barbu a primit titlul de Cetăţean de Onoare al Municipiului Lugoj.

Dumnezeu să-l odihnească n pace.