Ata?atul cultural al S.U.A, prezent la Lugoj la s?rb?torirea Zilei Armatei Romane
n fiecare an, la 25 octombrie, se s?rb?tore?te Ziua Armatei Romne, zi ce marcheaz? eliberarea, n anul 1944, a ultimei por?iuni de p?mnt romnesc.

Manifest?rile dedicate s?rb?toririi acestei zile au fost organizate de Prim?ria Municipiului ?i Garnizoana Lugoj ?i au cuprins ceremonial militar ?i religios precum ?i depuneri de coroane la Monumentul "Alfa si Omega", al eroilor din cel de-al doilea r?zboi mondial.

La eveniment, care a nceput la ora 1000, a participat ?i ata?atul cultural al Statelor Unite ale Americii n Romnia, dl. Scott A. Reese, aflat ntr-o scurt? vizit? n Lugoj, care a depus o coroan? de flori al?turi de dl Francisc Boldea, Primarul Municipiului Lugoj. Au fost prezen?i reprezentan?i ai veteranilor de r?zboi ?i cadrelor militare n rezerv?, ai institu?ilor publice din ora?, ai asocia?ilor nonguvernamentale ?i cei ai partidelor politice, clerici ?i jurnali?ti.

La finalul ceremonialului militar a avut loc defilarea cadrelor militare din Garnizoana Lugoj.