Casa de Cultură

A fost semnat ordinul de finanțare privind cele 9 autobuze electrice pentru Municipiul Lugoj
  Miercuri, 23 octombrie, a fost semnat de către Vasile-Daniel Suciu, ministrul dezvoltării regionale şi administraţiei publice, ordinul de finanţare a proiectului privind achiziționarea pentru Municipiul Lugoj a 9 autobuze electrice, 3 stații de încărcare şi 9 stații de încărcare lentă.

  Este vorba de o finanțare europeană nerambursabilă asigurată prin Programul Operaţional Regional (POR) 2014-2020, coordonat de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice (MDRAP).

  Investiţia va fi implementată de MDRAP având ca partener Municipiul Lugoj .

  Obiectivul proiectului îl reprezintă îmbunătățirea transportului public prin reînnoirea materialului rulant de pe rutele din municipiul Lugoj. Cele 9 autobuze electrice vor avea fiecare o capacitate de minimum 50 de pasageri. Valoarea finanțării nerambursabile este de 21.945.334,00 lei, iar perioada de implementare a proiectului este de 48 de luni.

  Proiectul a fost depus în cadrul apelului cu numărul POR/2019/3/3.2/3/7REGIUNI/în parteneriat, Obiectivul specific 3.2 „Reducerea emisiilor de carbon în zonele urbane bazată pe planurile de mobilitate urbană durabilă” a POR 2014-2020.