Delega?ie din partea Asocia?iei de prietenie Jena - Lugoj
n cadrul vizitei n ora?ul nfr??it Jena (Germania) a delega?iei municipiului Lugoj condus? de primarul Francisc Boldea, a avut loc ?i o ntrevedere cu reprezentan?ii Asocia?iei de prietenie Jena - Lugoj. Cu acel prilej s-au discutat perspectivele de colaborare n cadrul parteneriatului dintre cele dou? ora?e.

n perioada 10-13 octombrie, municipiul Lugoj gzduie?te la rndul s?u o delega?ie din partea Asocia?iei de prietenie Jena - Lugoj condus? de domnul Jens Ommer. Din delega?ie fac parte ?i 5 elevi de la diverse ?coli din Jena . Delega?ia are n program mai multe ntlniri la diverse institu?ii din Lugoj. Astfel, mar?i, 10 octombrie oaspe?ii viziteaz? ?coala Gimnazial? de Muzic? Filaret Barbu pentru a evalua modul n care asocia?ia din Jena poate oferi ajutor concrect.

Dup? amiaz?, de la ora 15 delega?ia va fi primit? la sediul Prim?riei Municipiului Lugoj de c?tre primarul Francisc Boldea. Cu acest prilej va avea loc ?i o ntlnire cu profesori de limba german? de la diverse ?coli din municipiu urmnd s? se stabileasc? necesarul de carte n limba german? pentru ?colile lugojene, pentru a concretiza ideea asocia?iei de a oferi ajutor n aceast? direc?ie.

Joi, la ora 9, delega?ia din Jena va face o vizit? la Clubul Copiilor din Lugoj pentru a identifica mpreun? idei de proiecte comune.

Pe parcursul vizitei n Lugoj, oaspe?ii se vor ntlni ?i cu reprezentan?i ai Asocia?iei de prietenie Lugoj - Jena din ora?ul nostru pentru a coordona ac?iunile viitoare ?i colaborarea dintre cele dou? asocia?ii.

Membrii delega?iei mai au n program ?i o serie de ac?iuni caritabile fiind viza?i copii cu probleme sociale din ora?ul nostru.