Programul manifestărilor dedicate aniversării în Lugoj a Cententenarului Marii Uniri

1. Vineri, 30 noiembrie 2018, ora 12:00 - Dezvelirea Bustului voievodului Mihai Viteazul, amplasat în Parcul Poștei.

Realizarea și amplasarea Bustului se înscrie în seria manifestărilor culturale dedicate sărbătoririi Centenarului Unirii, evidențiind astfel rolul voievodului român în înfăptuirea primei uniri a provinciilor românești în anul 1600. Conform cercetătorilor, marele voievod a poposit, pe 31 octombrie 1600, la Hanul Poștei din Lugoj, edificiu care există și în prezent și în care se află la ora actuală Protopopiatul Ortodox Român Lugoj.

2. Vineri, 30 noiembrie 2018, ora 17:00 – Spectacol Festiv dedicat Centenarului Marii Uniri, în Piaţa J. C. Drăgan

Soliști: Veta Biriș, Vasilică Ceterașu, Amalia Ursu, Ghiță Călțun Brancu, Elena Jurjescu-Todi, Mircea Cărțișoreanu, împreună cu membrii Ansamblului folcloric „Lugojeana” al Casei de Cultură a Municipiului.

La ora 21.00 Rapsodia Luminii - un spectacol de lasere urmat de un foc de artificii

3. Sâmbătă, 1 Decembrie 2018, ora 10:00 – Manifestare solemnă dedicată Centenarului Marii Uniri la Monumentul Unirii din Piaţa J. C. Drăgan.

Sâmbătă, 1 Decembrie, cu prilejul Zilei Naţionale a României, Primăria Municipiului Lugoj şi Garnizoana Lugoj vor organiza o adunare populară solemnă, care va începe la ora 10.00, la Monumentul Unirii din Piaţa J. C. Drăgan.

Ceremonialul militar şi religios va debuta cu acordarea onorului militar, după care fanfara oraşului va intona Imnul de Stat al României. Se va oficia serviciul religios şi în continuare Primarul Municipiului Lugoj, prof.ing. Francisc Boldea va susţine o alocuţiune dedicată Centenarului Marii Uniri și Zilei Naționale.

Vor avea apoi loc depuneri de coroane din partea unor instituţii, asociaţii şi partide politice.

Va urma defilarea detaşamentului de soldaţi al Batalionului 183 Artilerie Lugoj, a detașamentului de Pompieri şi a fanfarei oraşului.

La eveniment sunt aşteptaţi să participe reprezentanţi ai veteranilor de război şi cadrelor militare în rezervă, instituţii publice din oraş, asociaţii nonguvernamentale şi partide politice, clerici şi jurnalişti, cetățeni.