Adevărul despre contractul cu Hidroconstrucția
  După replica noastră privind bugetul pentru branșamentele la noua rețea de apă din municipiu, dl Claudiu Alexandru Buciu vine cu o nouă încercare de manipulare a opiniei publice. „Adevărul” pe care el îl clamează, se regăsește doar în mintea sa contorsionată de răutate gratuită, de această dată, scoțând din jobenul ponosit al unui iluzionist scăpătat, milioane de lei inventați ca majorări ale contractelor încheiate de Primăria Lugoj cu firme care au câștigat prin licitație electronică anumite lucrări de execuție în Municipiul Lugoj.

  Așa este și în cazul firmei Hidroconstrucția S.A,. care a câștigat licitația privind lucrarea Modernizarea rețelelor de apă din Municipiul Lugoj, și cu care s-a încheiat contractul de lucrări nr. 81937 / 18.12.2007, în valoare de 23.642.286,55lei, sumă care nu include TVA. Până în anul 2019 firmei i s-au achitat pentru lucrările executate, suma de 20.174.871,94 lei fără TVA.

  În anul 2019, în urma aplicării Ordonanței nr 114 / 2018, la restul de lucrări de executat, în valoare de 3.355.058,26 fără TVA s-a majorat manopera cu 481.017,98 lei fără TVA, rezultând suma de 3.836.076,24 lei fără TVA. Am prezentat mai sus sumele fără TVA întrucât în perioada derulării contractului, valoarea TVA a fluctuat de la 19% la 24% apoi la 20%, în prezent revenind la 19%.

  Astfel că, valoarea contractului inițial de 28.134.320, 99 lei, în urma aplicării Ordonanței nr 114 / 2018 a ajuns la 28.573.028,34 lei, sume care includ TVA.

  Invențiile d-lui Buciu privind majorarea arbitrară a contractului cu 12.707.221 lei, fac parte din șirul de minciuni debitate de un om care permanent a inventat majorări la toate contractele primăriei aruncând cu cifre iresponsabile prin diferite ziare cumpărate de el, încercând să transforme cele o sută de minciuni spuse până în prezent, într-un adevăr care nu există.

  Acesta este modul în care dl Buciu înțelege să arunce cu petarde fâsâite în opinia publică lugojeană distrăgând atenția de la incapacitatea sa totală de a veni cu idei constructive pentru buna gospodărire a Municipiului Lugoj.

Prof.ing. Francisc Boldea, Primarul Municipiului Lugoj