Condițiile și obligațiile în ceea ce privește producția de țuică și rachiuri din fructe
  Primăria Municipiului Lugoj informează cetățenii privind condițiile și obligațiile stabilite prin lege în ceea ce privește producția de țuică și rachiuri din fructe realizată de către o mică gospodărie familială pentru consumul propriu.
  Legea prevede scutirea de la plata accizelor pentru țuică și rachiul de fructe, în limita a 50 de litri anual, realizate în cadrul unei gospodării individuale și consumate de către membrii familiei acesteia sau de către musafiri, cu condiția ca nici un fel de vânzare să nu aibă loc.
  Noile prevederi legale asupra acestei problematici pot fi consultate pe pagina de web a Primăriei Municipiului Lugoj la adresa: https://www.primarialugoj.ro/Continut_site/Primaria/Anunturi/Anunturi/2022/Anunt%20alcool%2003.08.2022.pdf

09.08.2022