Căutare în ÅŸtiri

PoliÅ£ia locală

Despre oraÅŸ

Delega?ie din partea Asocia?iei de prietenie Jena - Lugoj

În cadrul vizitei în ora?ul înfr??it Jena (Germania) a delega?iei municipiului Lugoj condus? de primarul Francisc Boldea, a avut loc ?i o întrevedere cu reprezentan?ii Asocia?iei de prietenie Jena - Lugoj. Cu acel prilej s-au discutat perspectivele de colaborare în cadrul parteneriatului dintre cele dou? ora?e.

În perioada 10-13 octombrie, municipiul Lugoj gâzduie?te la rândul s?u o delega?ie din partea Asocia?iei de prietenie Jena - Lugoj condus? de domnul Jens Ommer. Din delega?ie fac parte ?i 5 elevi de la diverse ?coli din Jena . Delega?ia are în program mai multe întâlniri la diverse institu?ii din Lugoj. Astfel, mar?i, 10 octombrie oaspe?ii viziteaz? ?coala Gimnazial? de Muzic? Filaret Barbu pentru a evalua modul în care asocia?ia din Jena poate oferi ajutor concrect.

Dup? amiaz?, de la ora 15 delega?ia va fi primit? la sediul Prim?riei Municipiului Lugoj de c?tre primarul Francisc Boldea. Cu acest prilej va avea loc ?i o întâlnire cu profesori de limba german? de la diverse ?coli din municipiu urmând s? se stabileasc? necesarul de carte în limba german? pentru ?colile lugojene, pentru a concretiza ideea asocia?iei de a oferi ajutor în aceast? direc?ie.

Joi, la ora 9, delega?ia din Jena va face o vizit? la Clubul Copiilor din Lugoj pentru a identifica împreun? idei de proiecte comune.

Pe parcursul vizitei în Lugoj, oaspe?ii se vor întâlni ?i cu reprezentan?i ai Asocia?iei de prietenie Lugoj - Jena din ora?ul nostru pentru a coordona ac?iunile viitoare ?i colaborarea dintre cele dou? asocia?ii.

Membrii delega?iei mai au în program ?i o serie de ac?iuni caritabile fiind viza?i copii cu probleme sociale din ora?ul nostru.