Măsuri la nivel local pentru prevenirea răspândirii noului coronavirus (Covid – 19)

  Primăria Municipiului Lugoj aduce la cunoștința cetățenilor că în conformitate cu decretul președintelui României privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, începând de astăzi, 17 martie se vor aplica următoarele măsuri:

• Poliția Locală Lugoj se subordonează operațional Ministerului Afacerilor Interne pe o durată de 30 de zile.

• Serviciul public comunitar de evidență a persoanelor Lugoj (S.P.C.L.E.P) se subordonează operațional unităților teritoriale de poliție, care stabilesc activitățile de sprijin pe care acestea le execută pe o durată de 30 de zile.

De asemenea pentru prevenirea răspândirii în comunitate a noului coronavirus (Covid – 19), la nivelul Municipiului Lugoj în perioada imediat următoare se vor întreprinde următoarele activități:

• Inventarierea tuturor persoanelor de pe raza unității administrativ-teritoriale Municipiul Lugoj aflate în izolare;

• Se vor dezinfecta străzile de către Serviciul de Salubritate al Municipiului Lugoj;

• Se vor dezinfecta parcurile și locurile de joacă pentru copii din parcuri de către Serviciul de Sere și Spații Verzi.