Primăria Lugoj a eliberat autorizația de construire pentru o nouă rețea fixă de telecomunicații
  Pentru a veni în sprijinul cetățenilor prin stimularea concurenței pe piața telecomunicațiilor din municipiu, Primăria Municipiului Lugoj a acordat firmei Orange România autorizația de construire a unei rețele fixe de telecomunicații prin fibră optică (FTTH) în Lugoj și localitățile aparținătoare Tapia și Măguri.

  Municipalitatea încurajează astfel concurența în domeniul telecomunicațiilor pe plan local, fapt care va oferi lugojenilor posibilitatea de a alege cea mai avantajoasă ofertă pentru internet, telefonie fixă, televiziune prin cablu, și servicii mai prompte și de calitate în această sferă de activitate.