Căutare în ÅŸtiri

PoliÅ£ia locală

Despre oraÅŸ

ÎNTÂLNIREA COMITETULUI DIRECTOR AL ASOCIAȚIEI MUNIICIPIILOR DIN ROMÂNIA
În data de 6 februarie 2017 domnul primar Francisc Boldea, în calitate de vicepreședinte al Sucursalei Regionale Vest, se aflã la București pentru a participa la întâlnirea Comitetului Director al Asociației Municipiilor din România. Principalele puncte de pe ordinea de zi care vor fi discutate sunt:

1. Proiectul Codului Administrativ - prezentarea amendamentelor AMR;

2. Salarizarea personalului din administrația publicã localã;

3. Dificultãți întâmpinate de municipii în aplicarea Legii 98/2016 privind achizițiile publice.

Vor fi discutate deasemenea probleme legate de bugetele locale ale municipiilor, astfel încât aprobarea bugetului local al municipiului Lugoj sã se facã cât mai urgent și acesta sã fie cât mai echilibrat.

Totodatã domnul primar va purta discuții cu d-na. Sevil Shhaideh, viceprim-ministru, Ministrul Dezvoltãrii Regionale, Administrației Publice și Fonduri Europene; dl. Daniel Constantin, viceprim-ministru, Ministrul Mediului; d-na. Lia Olguța Vasilescu, Ministrul Muncii și Justiției Sociale și d-na. Mihaela Virginia Toader, Ministru delegat pentru Fonduri Europene, prezenți la aceastã întâlnire.

06.02.2017