Căutare în ÅŸtiri

ProtecÅ£ie civilă

PoliÅ£ia locală

Despre oraÅŸ

Ata?atul cultural al S.U.A, prezent la Lugoj la s?rb?torirea Zilei Armatei Romane

În fiecare an, la 25 octombrie, se s?rb?tore?te Ziua Armatei Române, zi ce marcheaz? eliberarea, în anul 1944, a ultimei por?iuni de p?mânt românesc.

Manifest?rile dedicate s?rb?toririi acestei zile au fost organizate de Prim?ria Municipiului ?i Garnizoana Lugoj ?i au cuprins ceremonial militar ?i religios precum ?i depuneri de coroane la Monumentul "Alfa si Omega", al eroilor din cel de-al doilea r?zboi mondial.

La eveniment, care a început la ora 1000, a participat ?i ata?atul cultural al Statelor Unite ale Americii în România, dl. Scott A. Reese, aflat într-o scurt? vizit? în Lugoj, care a depus o coroan? de flori al?turi de dl Francisc Boldea, Primarul Municipiului Lugoj. Au fost prezen?i reprezentan?i ai veteranilor de r?zboi ?i cadrelor militare în rezerv?, ai institu?ilor publice din ora?, ai asocia?ilor nonguvernamentale ?i cei ai partidelor politice, clerici ?i jurnali?ti.

La finalul ceremonialului militar a avut loc defilarea cadrelor militare din Garnizoana Lugoj.

25.10.2017