SE DESCHIDE NOUL ȘTRAND MUNICIPAL

  Primăria Municipiului Lugoj, aduce la cunoștința lugojenilor că Ștrandul Municipal complet renovat și utilat se deschide vineri, 14 iunie începând cu ora 10.00.

  În zilele de vineri, sâmbătă, duminică și luni, cu prilejul Sfintelor Sărbători de Rusalii, intrarea este gratuită. În aceste 4 zile programul de funcționare al ștrandului este între orele 10.00-18.00.

Începând de marți, 18 iunie Ștrandul Municipal va intra în programul normal de funcționare, respectiv:

• Marți – vineri între orele 10.00 – 18.00

• Sâmbătă și duminică între orele 09.00 – 18.00

• Luni Închis

  Tot din 18 iunie tarifele zilnice de intrare, conform HCL 90/30.05.2019 vor fi:

• 5 lei / persoană – elevi / studenți

• 10 lei / persoană – adulți

• preșcolarii au acces gratuit pe baza actului de naștere

  Nu se percep taxe pentru șezlonguri și umbrele. Cetățenii sunt rugați să respecte regulile de siguranță. Adâncimea apei în cele trei bazine principale este după cum urmează:

• Bazin de sărituri cu trambulină, 20x20 m, adâncimea apei 3,4 m;

• Bazin de agrement, 33x20 m, adâncimea apei: 1,2-1.6 m;

• Bazin pentru copii, adâncimea apei 0,6 m;

  Permanent în incinta ștrandului vor fi 6 salvamari.

  Ștrandul dispune de vestiare pentru schimbul de haine. Hainele și celelalte bunuri personale intră în responsabilitatea posesorului acestora.

  „Ne cerem scuze lugojenilor că din motive obiective nu am reușit să deschidem până acum ștrandul. Sperăm că în continuare vremea va ține cu noi și ștrandul va deveni un punct de interes pentru cetățeni. Odată cu vacanța școlară îi așteptăm și pe copii la ștrand unde condițiile sunt acum mai mult decât civilizate. Căutăm în permanență să venim în sprijinul cetățenilor, Primăria Lugoj fiind printre puținele din țară care are în administrare proprie în același timp un cinematograf, o piață și o bază de agrement.” a declarat Francisc Boldea, Primarul Municipiului Lugoj.