Pregătiri pentru utilizarea rachetelor antigrindină
  Miercuri, 3 iunie 2020, ora 12.00 la sediul Primăriei Municipiului Lugoj a avut loc o întâlnire a Primarului Municipiului Lugoj, Francisc Boldea cu conducerea instituțiilor ce coordonează lansarea rachetelor antigrindină pentru protejarea teritoriului Municipiului Lugoj.

  Lansarea de rachete antigrindină este prevăzută începând cu luna august a acestui an. Primăria Municipiului Lugoj a pus la dspoziție un teren în suprafață de 2.500 mp pe Câmpia Libertății unde va fi baza de lansare a celor 32 de rachete antigrindină. Rachetele vor fi operate de către 8 angajați iar comanda lansării se primește de la un centru special care colaborează cu ANMH pe baza radarelor din zonă pentru a acționa înainte de formarea norului de grindină.

  Pe o rază de 10 -15 km eficiența utilizării rachetelor antigrindină este mare (80-90%).

  Prin utilizarea acestui sistem municipalitatea încearcă să evite calamități asemănătoare cu cele care se produc frecvent în anumite zone ale țării.

04.06.2020