Se modernizează strada Pandurilor

  În cadrul programului de reabilitare prin asfaltare a străzilor, municipalitatea va demara în curând lucrările de modernizare a unei noi străzi din oraș. Este vorba de strada Pandurilor care necesită lucrări urgente de reabilitare întrucât nu asigură condiții normale de desfășurarea a traficului, degradările existente putând provoca avarii autoturismelor care o străbat. De asemenea strada prezintă și probleme cu planeitatea suprafeței de rulare care nu asigură exigențele de calitate impuse. „Începând de luni, 14 septembrie, vom interveni cu lucrări de modernizare pe strada Pandurilor, pe o lungime de 258 m. Vom menține structura rutieră existentă conform studiului geotehnic și vom aplica un strat geocompozit antifisură, vom aplica un strat de asfalt de 5 cm grosime, strat de egalizare și apoi un strat de uzură de 6 cm. La final vom aplica marcajele rutiere corespunzătoare.

  Strada face parte dintr-un lot de trei împreună cu străzile Herendeștiului și Tiberiu Brediceanu care de asemenea sunt în curs de modernizare. Mai avem în licitație publică și lucrările de modernizare pentru un al doilea lot care cuprinde străzile Griviței, Privighetorii, Rahovei și Fdt. Dorobanților. Din 2008 și până în prezent am intervenit cu lucrări de modernizare și reabilitare pe mare majoritate a străzilor din municipiu, respectiv pe un număr de 238 dintr-un total de 256 de străzi. Modul în care se prezintă infrastructura rutieră astăzi nu admite niciun fel de comparație cu dezastrul în care se afla în anul 2008. Sigur, mai apar și probleme generate de intervențiile la infrastructură dar sunt punctuale și se rezolvă in termen scurt. Orice alte probleme la carosabil se rezolvă prin programul anual de reparatii străzi prin plombare. Întotdeauna am fost consecvent cu preocuparea pentru o circulație în condiții decente în municipiu mai ales în condițiile în care numărul autoturismelor a crescut în ultimii ani într-un ritm foarte intens.“
a declarat prof. ing. Francisc Boldea, Primarul Municipiului Lugoj.