Cursuri de utilizare durabilă a produselor de protecţie a plantelor

  Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale prin Autoritatea Fitosanitară anunță că, începând cu data de 10 ianuarie 2022 va desfașura cursuri de instuire inițială a utilizatorilor profesioniști, privind sistemul de instruire și certificare în scopul utilizării durabile a produselor de protecție a plantelor.

  Având în vedere că instruirea este o obligație a fiecărui stat membru al Uniunii Europene, din care face parte și România, utilizatorii de produse de protecție a plantelor din sectorul agricol (producători agricoli) și sectorul neagricol (zone utilizate de public sau de grupurile vulnerabile, zone forestiere, zone industriale), sunt rugați să se înscrie la sediul oficiului fitosanitar de pe raza județului în care își desfășoară activitatea începând cu data de 5 ianuarie 2022.

   În județul TIMIȘ Campania de instruiri debutează începând cu data de 10.01.2022.

  Pentru informații suplimentare vă rugăm să vă adresați: Oficiului Fitosanitar Timiș, telefon 0256/270105 sau e-mail: oftimis@anfdf.ro sau Primăriei Municipilui Lugoj, Biroul agricol cadastru, telefon 0256/352240 interior 261 sau e-mail: cadastru@primarialugoj.ro