Ațiune de curățenie n municipiul Lugoj n cadrul campaniei "Let's Do It Romnia!"
Smbătă, 6 mai, ntre orele 9.00 și 12.00, are loc n municipiul Lugoj campania de curățenie "Let's Do It Romnia!", o activitate foarte populară, ndeosebi n rndul elevilor și profesorilor de la instituțiile de nvățămnt lugojene. Activitatea se nscrie n eforturile depuse conjugat de societatea civilă și municipalitate pentru educarea publicului larg n legătură cu protecția și conservarea mediului și importanța colectării selective a deșeurilor. Primăria Municipiului Lugoj va oferi ca și n anii trecuți sprijinul pentru buna desfășurare a acestei acțiuni. Municipalitatea a stabilit mpreuna cu coordonatorul pe Lugoj din partea "Let's Do It Romnia!", Alexandru Szilagy, zonele n care acțiunea este oportună. SC Salprest va pune la dispoziția participanților saci și mănuși și va ridica deșeurile colectate n cursul acestei acțiuni. Au fost trimise invitații la toate instituțiile școlare din municipiu fiind așteptați să participe peste 300 de elevi și cadre didactice. De asemenea sunt așteptați voluntari de la firmele lugojene. Participanții se vor ntlni n data de 6 mai, ora 9.00 pe platoul din fața Casei de Cultură a Sindicatelor. Se va interveni pe malurile rului Timiș ntre cele două poduri pietonale și n zona Plopi precum și n două parcuri lugojene, respectiv Parcul George Enescu și Parcul Prefecturii.
03.05.2017