Dezbatere asupra proiectului de modernizare a traficului rutier în zona Podului de Fier și a Casei de Cultură a Sindicatelor

  Primarul Municipiului Lugoj, prof. ing. Francisc Boldea, propune spre dezbatere proiectul de modernizare a traficului rutier în zona Podul de Fier - Casa de Cultură a Sindicatelor - fosta Baie Comunală și de modernizare a zonei din fața Casei de Cultură a Sindicatelor.

  Proiectul propune un sens giratoriu în fața Podului de Fier care va permite mai rapid accesul rutier de pe splaiul Coriolan Brediceanu, fluidizând circulația în zonă. Traficul rutier va avea loc pe un traseu optim, respectiv Podul de Fier – fosta Baie Comunală – Biserica Ucrainiană – Str. Memorandului – sensul giratoriu din fața Bisericii Ortodoxe „Învierea Domnului”, refăcând astfel fostul drum folosit în anii 70 pe malul Timișului.

  Strada Nicolae Bălcescu va deveni zonă pietonală și totodată va crește și numărul locurilor de parcare în zonă.

04.06.2020