Festivalul Interna?ional Lugoj Clasic, la a II-a edi?ie

Mar?i, 30 mai, ora 13.00, la sediul Prim?riei Municipiului Lugoj a avut loc o conferin?? de pres? sus?inut? de mezzosoprana Aura Twarowska, solist? a Operei de Stat din Viena ?i prof. ing. Francisc Boldea, Primarul Municipiului Lugoj. Cu acest prilej Aura Twarowska a anun?at continuarea proiectului de succes demarat anul trecut, Festivalul Interna?ional Lugoj Clasic, cu cea de-a doua edi?ie, care se va desf??ura n perioada 6-18 iunie. nainte de a face o prezentare a manifest?rilor din cadrul festivalului artista a mul?umit autorit??ilor locale pentru sus?inerea financiar? care a f?cut posibil? continuarea acestei idei generoase ?i invitarea unor arti?ti de prestigiu. Festivalul ?i propune ?i promovarea talentelor locale oferindu-le posibilit??i de exprimare n fa?a publicului. n afar? de finan?are, municipalitatea pune la dispozi?ie ?i o serie de spa?ii de desf??urare pentru o parte din evenimentele din cadrul festivalului, respectiv Casa Bredicenilor, Teatrul Municipal Traian Grozavescu, Cinema Bela Lugosi, Muzeul de Istorie ?i Etnografie. O alt? parte de manifest?ri va avea loc n institu?ii de nv???mant, ?coala de Muzic? Filaret Barbu, Universitatea European? Dr?gan, ?i n diverse l?ca?uri de cult din municipiu.
06.06.2017